Scroll to top
© 2021, Theofeel

Wakacje to dobry czas dla rozwoju duchowego. Rekolekcje, pielgrzymki, dni skupienia czy nawet podróże do świętych miejsc, organizowane są wtedy masowo. Miesiące letnie to te, w których również najczęściej bierzemy urlop i bywa, że ten wolny czas poświęcamy na poszukiwanie samych siebie i Boga.

Bazę wirusów trzeba bowiem na bieżąco aktualizować – każdy, pospolity użytkownik komputera to wie. W życiu duchowym również taka istnieje i można zaktualizować ją właśnie na rekolekcjach, pielgrzymkach czy dniach skupienia. Wszystkie aktywności duchowe, które pozwalają nam rozpoznać chytre podchody przeciwnika, są nam bardzo potrzebne. „Złośliwe oprogramowanie” infekuje nasze myślenie po to, żeby nasze systemy karmiące się Bożą miłością zgubiły trop. Pora więc wyrzucić chochliki myślowe, włączyć oczyszczanie dysku i rozpoznawanie problemów, a ponadto przy resetowaniu systemu opierać się na instrukcji obsługi. Ta instrukcja nazywa się Pismo Święte i ma bardzo potrzebny załącznik o tytule Nauka Kościoła. W zależności od zapotrzebowania można sięgnąć do programów, które zaprojektowano tak, aby mogły nam pomóc. Ćwiczenia duchowne, rozważania, konferencje, rekolekcje ewangelizacyjne, Lectio Divina, pielgrzymki, rekolekcje dla małżeństw, singli, a nawet rekolekcje autostopowe – wybór jest naprawdę ogromny. Każdy z nas potrzebuje czasu na zatrzymanie się i spojrzenie na swoje życie z innej perspektywy. Każdy potrzebuje od czasu do czasu zrobić retrospekcję w głąb siebie i zapytać Boga o ważne sprawy. W jakim miejscu jestem? Gdzie jest w nim Bóg? Czy potrafię dobrze rozpoznać i zrozumieć to, co Bóg do mnie mówi?  

Wszyscy w życiu popełniamy błędy i wszyscy wiemy jak łatwo jest je popełnić nawet przy dobrych intencjach. Nikt przecież nie wstaje rano z silnym postanowieniem: „Dziś będę grzeszyć”. A jednak zdarza się to nam codziennie. Dlatego ważne jest to, aby aktualizować swoją bazę wirusów. Ponadto stałe kontakty z centralą na modlitwie, są konieczne, żeby wiedzieć jak działa system i jakie są do niego instrukcje. Dbajmy więc o nasze systemy duchowe, by zawierały prawdziwe informacje, które pomogą nam dojść do wyznaczonego celu.

Marta Knihinicka

Related posts