Scroll to top
© 2021, Theofeel

Znajdź czas na spokojną modlitwę – odłóż na bok wszystkie inne sprawy i skup się na Jezusie. Proś, aby On sam prowadził cię w tym czasie i uzdalniał cię do wsłuchiwania się w Jego głos. Przeczytaj kilka razy, spokojnie i bez pośpiechu, cały psalm 145, którego fragment słyszymy dzisiaj w czasie Eucharystii.

OBRAZ: wyobraź sobie, że stoisz przed Bogiem, twoim Królem. Jak się w Jego obecności zachowujesz? Wyobraź sobie, jak potężny, władający całą ziemią Król podchodzi do ciebie i cię przytula – bo chce, abyś był blisko Niego.

PROŚBA: w tej modlitwie proś, abyś potrafił zachwycić się Bogiem, Jego dobrocią i miłością – i aby to prowadziło cię do modlitwy uwielbienia.

 1. „Pokolenie pokoleniu głosi Twoje dzieła i zwiastuje Twoje potężne czyny. Przekazują pamięć o Twej wielkiej dobroci i radują się Twą sprawiedliwością.”

  Bóg stworzył świat pełen cudów. W Biblii czytamy też o wielkich dziełach, których dokonywał – o tym w jaki sposób interweniował w losy całego narodu i w życie poszczególnych ludzi. Czytamy o niezwykłych wydarzeniach, przez które On objawiał swą miłość i troskę.

  Popatrz na swoje życie. Wróć do momentów, w których szczególnie doświadczałeś Bożego wsparcia i miłości. Wróć do chwil Jego interwencji, do momentów gdy On działał – być może przez swoje Słowo albo przez drugiego człowieka. Zobacz w tym Jego troskliwość i zaangażowanie – On jest Bogiem, któremu zależy na człowiekowi, który wchodzi w tę relację dając samego Siebie. Poszukaj w swoim życiu momentów, kiedy tego doświadczałeś i podziękuj za nie Bogu.

 2. „Pan jest łagodny i miłosierny, nieskory do gniewu i bardzo łaskawy. Pan jest dobry dla wszystkich i Jego miłosierdzie ogarnia wszystkie Jego dzieła.”

  W ten sposób opisuje Boga psalmista – Bóg jest łagodny i miłosierny. Dawał temu dowód przez wszystko, co działo się w Jego stosunku do narodu wybranego. Za każdym razem odpowiedzią na brak wierności człowieka było i jest Boże miłosierdzie. Bóg nie potępia, ale daje kolejną szansę.

  Czy doświadczasz tego w swoim życiu? Spróbuj na chwilę się nad tym zatrzymać – czy naprawdę wierzysz, że kiedy przyjdziesz do Boga naprawdę szczerze, przyznając się do wszystkich grzechów i słabości, On ciebie nie odrzuci? Czy może jest w twoim życiu coś, co zachowujesz tylko dla siebie? Może zapraszasz Go do 90% swoich spraw, ale te najbardziej wstydliwe i pełne ciemności zostawiasz tylko dla siebie, bo boisz się odrzucenia? Porozmawiaj o tym szczerze z Bogiem i spróbuj zaprosić Go do wszystkiego, co potrzebuje Jego miłosierdzia.

 3. „Oczy wszystkich oczekują Ciebie, Ty zaś dajesz im pokarm we właściwym czasie. Ty otwierasz swą rękę i wszystko, co żyje, nasycasz do woli.”

  Bóg jest nie tylko tym, który powołuje do życia i wybawia od zła – On jest tym, który “daje pokarm we właściwym czasie”. On wie, czego nam trzeba i pragnie, byśmy byli nasyceni – i szczęśliwi. Jest jak najlepszy Ojciec, który pragnie szczęścia i radości dla swoich dzieci, i któremu zależy, aby swoje dzieci “nasycić do woli”. Nie zawsze jednak w tym, co jest naszą potrzebą czy naszym głodem, otrzymujemy dokładnie to, co sami zaplanowaliśmy – nie zawsze otrzymujemy to również w wybranym przez nas czasie. Tutaj pojawia się przestrzeń do zaufania Bogu – do wiary w to, że On naprawdę chce nam dawać dobre rzeczy i nie chce, abyśmy odczuwali głód.

  Czy wierzysz, że gdy pozwolisz aby to On decydował o Twoim życiu, otrzymasz “pokarm we właściwym czasie”? Czy może raczej próbujesz zdobywać to, na czym ci zależy, na własną rękę? Czy wierzysz, że Bóg naprawdę chce twojego szczęścia? Jak się zachowujesz, gdy w odpowiedzi na swoje modlitwy słyszysz: bądź cierpliwy i poczekaj jeszcze trochę?

Na koniec porozmawiaj o tym, co działo się w czasie tej modlitwy. Spróbuj podziękować za dobro, które otrzymujesz od Pana i uwielbiać Go swoimi słowami.

Zakończ odmawiając “Ojcze nasz”

+

Related posts