Scroll to top
© 2021, Theofeel

„Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał,a on ze Mną.” Ap 3, 20

Człowiek wciąż wyczekuje momentu, gdy wydarzy się rzecz, która odmieni jego życie. Gdy pojawi się ktoś lub coś, co zmieni postrzeganie jego świata, który nigdy już nie będzie taki sam. Jednak jeśli nastąpi takie spotkanie lub wydarzy się taka sytuacja, człowiek nie wyczekuje tego co zmieni ona na zewnątrz, tylko w nim samym. Czy to aby nie oznacza, że ta zmiana, której tak usilnie czekamy – musi nastąpić w naszym wnętrzu? Tak jak gdyby pod wpływem bodźca miała się uaktywnić w nas jakaś uśpiona jednostka. Przeczesujemy świat w poszukiwaniu tego „czegoś” – katalizatora, który miałby nas w końcu przebudzić. Przemierzamy internet, łakniemy wiedzy, bogactwa, doznań zmysłowych, zaglądamy w tajemnice innych kultur, instynktownie szukamy tego w miłości. W końcu rezygnujemy. Rozgoryczeni czasami nawet żądamy dowodu na to, że to pragnienie to nie jakaś fatamorgana.

Jednak prawda jest taka, że chcemy żyć inaczej. Chcemy wypełnić tę lukę, tę pustkę w środku. Czy brakuje nam wszystkim odwagi? Jeśli coś ma się zmienić w nas samych to kto jest tutaj osobą najbardziej decyzyjną? Wszak motywacja zewnętrzna jest zawsze mniej skuteczna niż ta wewnętrzna. Ksiądz Jan Kaczkowski pytał – dlaczego zwykły wtorek nie może być punktem przełomowym w moim życiu?

Być może w tym wszystkim najważniejszym pytaniem jest nie “co ma się zmienić” ale “jak”? W którą stronę pójść? Człowiek jakimś dziwnym trafem w swoje jestestwo ma wpisaną dokładną wskazówkę na to, jaki to ma być kierunek.

Dążenie do lepszego. Wzrastanie w kochaniu drugiego. Okazywanie najbliższym tyle uwagi i miłości na ile zasługują. Pojednanie z tymi, z którymi już od lat nie rozmawiamy. To wszystko co zawsze odkładamy na kiedyś – w oczekiwaniu na lepsze życie i lepszą wersję nas samych. Czy jednak później będzie łatwiej to znaleźć? Czy przekraczając kolejne dekady będziemy mieć więcej sił, mądrości, chęci?

A może siła do zmiany, której rzeczywiście nie mamy, pochodzi nie od nas, a od Kogoś innego?

„Bóg jest Prawdą. I kto szuka prawdy, ten szuka Boga, choćby o tym nie wiedział.” Św. Edyta Stein

Marta Knihinicka

Related posts