Scroll to top
© 2021, Theofeel

Judasz i Piotr. To dwie chyba najbardziej charakterystyczne i kontrastowe postaci Nowego Testamentu. Zdrajca oraz pierwszy papież. A co jeśli mają ze sobą coś wspólnego? Nie, nie tylko to, że obaj byli uczniami Chrystusa. Łączy ich coś więcej, o czym często się zapomina- obaj zdradzili Jezusa. Jeden Go sprzedał, a drugi się Go wyparł, choć wcześniej zarzekał się i obiecywał wierność. Judasz po prostu chciał zarobić. Umówił się z Sanhedrynem na trzydzieści srebrników i konsekwentnie realizował swój biznesplan, ale Piotr? On naprawdę był zaangażowany w działalność Jezusa, był jednym z bliższych uczniów, widział więcej niż inni- choćby na Górze Tabor. A jednak zdradził, wyparł się i zrobił to świadomie. Zazwyczaj wiemy co mówimy jeżeli powtarzamy coś trzy razy. A Jezus był obok. Kur zapiał i przepowiednia Mistrza się spełniła.

Obaj i Judasz i Piotr, w pewnym momencie uświadomili sobie, że coś się zepsuło w ich życiu, że zawalili na całej linii. I tutaj podobieństwa się kończą. Jeden z nich się powiesił, a drugi został pierwszym papieżem. Co spowodowało tak odmienne zachowania? Gdzie leży różnica? W tym że Piotr „gorzko zapłakał”, czyli szczerze żałował, uznał swój błąd, przyznał się do niego, czyli przekładając na dzisiejsze realia, poszedł do spowiedzi. A Judasz, był zbyt dumny, żeby prosić o przebaczenie. Za bardzo skupił się na sobie i na swojej porażce. Kto zyskał, a kto stracił- chyba nie trzeba tłumaczyć.

Nie bądź zazdrosny. Dziękuj Bogu, za każde dobro, które spotyka innych, za to że możesz je widzieć. Czy mógłbyś być szczęśliwy, gdyby otaczało Cię tylko cierpienie i ból?

Hubert Szczypek

Related posts

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *