Scroll to top
© 2021, Theofeel

Każdy w życiu poszukuje czegoś co nazywamy szczęściem. Choć ciężko je właściwie zdefiniować, to gdzieś tam w środku wszyscy wiemy o co chodzi. Różne filozofie przedstawiają rozmaite drogi do jego osiągnięcia, opierając się na mniej lub bardziej logicznych założeniach. Ich skuteczność poznaje się po owocach – wszystko zgodnie z diagnozą z Pisma Świętego. Niestety niektóre z nich w samych swoich założeniach opierają się na przyzwoleniu na grzeszną stronę natury człowieka. Choć pozornie taka droga wydaje się racjonalna, to efektem często są zawiedzione marzenia, połamane serca, zgubione nadzieje. Swoisty eksperyment na człowieku. Trochę szkoda życia, bo mamy jedno. Ale mamy również wolną wolę, więc możemy z nim zrobić co chcemy.

Każdy więc szuka szczęścia na swój własny rachunek, jak dziecko buszujące po szafkach w kuchni, w poszukiwaniu ukrytego słoika czekolady. I dobrze wiemy, że on tam gdzieś jest i na nas czeka.

Buszujemy więc sobie po szafkach, znajdujemy różne rzeczy, które czasem obiecują być czekoladą a nią nie są. Zrezygnowani często pożywiamy się tym co znajdziemy- bo czymś się żywić przecież trzeba i może wystarczająco przypomina to słodki smak łakoci.

Jest zazwyczaj w kuchni również jedna tajemnicza szafka, którą zwykliśmy omijać bo mówią, że tam nic nie ma. Widocznie sprawdzili. Nie chcąc więc narażać się na śmieszność omijamy ją jak wszyscy – w końcu jesteśmy częścią tej wielkiej, buszującej rodziny i nikt właściwie nie chce być wyrzutkiem.

Są jednak dzieciaki, które tam zaglądają i mówią, że znalazły. Ale kto by im tam wierzył.

No dobra. Wiem, gdzie jest słoik czekolady. Jest w szafce, gdzie nikt nie zagląda – naprawdę. I jest tam zawsze, nawet jak wydaje mi się, że już wzięłam tyle czekolady ile mi wystarczy. Odchodzę więc, sprawdzam szuflady, lodówkę. Jest tam wiele różnych rzeczy, ale nie to czego szukam. Po raz kolejny otwieram więc te same drzwiczki i znów przekonuję się, że odpowiedź znałam już dawno.

Może więc warto skończyć te eksperymenty i przekonać się, że ta odpowiedź, którą znamy i którą znali już nasi pradziadowie jest właściwa. Ponieważ filozofii bywa wiele ale prawda jest tylko jedna.

Marta Knihinicka

Related posts

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *