Scroll to top
© 2021, Theofeel

Zatrzymaj się na chwilę. Dzisiaj jest niedziela, dzień Pański. Poświęć te parę chwil dla Ojca, który czeka na ciebie i chce dzisiaj skierować swoje Słowo do twojego serca.

OBRAZ: Przypomnij sobie sytuację w swoim życiu, kiedy bliska ci osoba prosiła cię kiedyś o jakąś przysługę. Przypomnij sobie, jakie uczucia były w tobie, kiedy jej pomagałeś, co wtedy myślałeś, dlaczego w ogóle jej pomogłeś.

PROŚBA: Proś Pana Jezusa na tej modlitwie, aby Duch Święty pogłębiał w twoim sercu przyjaźń z Bogiem oraz z innymi ludźmi.

  1. „Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo. Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień, i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie”

    Pan Jezus uczy modlitwy swoich uczniów. Pokazuje, że na modlitwie nie jest ważna obfitość treści, ale szczera rozmowa z Ojcem. No właśnie, czy kiedy się modlisz nazywasz Boga swoim Ojcem? Czy naprawdę całym sobą, swoim rozumem i sercem wyznajesz przed Nim, że jest twoim Ojcem? Ojciec przyjmuje cię takiego jakim jesteś, przyjmuje twoją słabość, smutek ale też twoje szczęście. Przy nim możesz poczuć się bezpiecznie. Jesteś z Nim szczery? Potrafisz w swojej modlitwie zapomnieć o sobie, o swoich zranieniach, swojej historii, swoich planach i skupić się tylko na Nim? Ojciec wie, co jest dla ciebie dobre. Zostaw u Niego całe swoje życie, a On przepełni je swoją miłością.

  2. „Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu Przyjacielu, użycz mi trzech chlebów, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać Lecz tamten odpowie z wewnątrz: Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci leżą ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie Mówię wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje.”

    Przykład dany przez Pana Jezusa może nieco dziwić: jak to przyjacielowi nie chce się wstać z łóżka i pomóc proszącemu koledze? Co niego za przyjaciel? Skoro nazywam kogoś swoim przyjacielem, to oczekuję, że w trudnej sytuacji będę mógł na niego liczyć. Jako ludzie jesteśmy bardzo ułomni. Mówimy, że mamy przyjaciół, ale jakże często ich zachowanie odbiega od naszych oczekiwań. Jakże często zdarza się, że przyjaciel zamiast podnosić na duchu po prostu nas rani. Czy w takich sytuacjach przestajemy mienić taką osobę naszym przyjacielem? Ile razy to ty byłeś tym przyjacielem, który nie chciał pomóc bliźniemu w potrzebie? Pamiętasz? Pan Jezus stwierdza, że choćby ze względu na przyjaźń proszący nie uzyskał pomocy, to ze względu na swoje natręctwo przyjaciel wstanie i da mu, ile potrzebuje. Czy boisz się prosić o pomoc swoich bliskich, bo nie chcesz się naprzykrzać, bo tak wypada? Jeśli prosisz kogoś o coś dobrego, to dlaczego boisz się o to prosić? Pan Jezus zachęca do bycia nachalnym we wzbudzaniu dobra w innych. Spróbuj zaprzyjaźnić się z Panem Bogiem. Jego przyjaźń już masz, zupełnie za darmo, bez względu na twoją słabość. Przez modlitwę możesz się nauczyć od Niego jak przyjaźnić się z innymi ludźmi. Bez względu na ich słabość. W końcu spróbuj zaprzyjaźnić się z sobą samym. Bez względu na swoją słabość.

  3. „Proście a będzie wam dane; szukajcie a znajdziecie; kołaczcie a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Jeżeli którego z was ojców syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeżeli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy go proszą”

    Wszystko to co w twoim życiu dobre pochodzi od Pana Boga. On wie czego ci potrzeba. Skoro zatem On wie, to czy ty masz przestać prosić, masz przestać pragnąć? Kiedy prosisz o coś Pana Boga, tak szczerze, choćby to była jakaś błahostka, twoje serce otwiera się na Niego. Pozwól Mu działać, nie bój się tego co ci daje. Może się tak zdarzyć, że da ci coś innego niż to o co prosiłeś. Przyjmij to od Niego z wdzięcznością, zawsze dziękuj. To przecież twój Ojciec, najdoskonalszy Przyjaciel, który nie da ci kamienia, kiedy prosisz Go o chleb.

Teraz porozmawiaj z Panem Jezusem o wszystkim co działo się na tej modlitwie. Oddaj Jemu każdą swoją myśl, każde poruszenie serca.

Ojcze nasz…

+

Related posts