Scroll to top
© 2021, Theofeel

Lenistwo, pożądanie, cudzołóstwo, kłamstwo i morderstwo to grzechy, w które popadł król Dawid.

Namaszczenie przez Boga i przeznaczenie do większych rzeczy nie uchroniło go przed pasmem pokus, świadomą decyzją wyboru zła i moralnym upadkiem. Jednak po tym jak doprowadził siebie i innych do tragedii wołał o Boże przebaczenie, wszedł na drogę pokuty, Bóg zobaczył jego szczerą wolę poprawy i dał mu nową szansę. Barwna i ciekawa  historia króla Dawida dla jednych będzie przestrogą, aby nie wybierać zła, a dla innych nadzieją, że Bóg podnosi po każdym upadku.

Sfera osobista w życiu Dawida

Dawid był mężczyzną spełnionym zawodowo, bo odniósł zwycięstwo w niejednej walce, został królem. Nadto tworzył piękne psalmy, doprowadził wielu ludzi do Boga. Oddał Mu swoje dary i talenty. Natomiast jego życie osobiste było poplątane. W Księdze Samuela zostało zapisane, że pewnego dnia Dawid podjął decyzję, że nie weźmie udziału w bitwie i odpocznie w domu. Nuda (lenistwo) spowodowała, że zainteresował się piękną i zamężną kobietą – Batszebą. Dowiedział się, że była żoną wojownika Uriasza. Nie przeszkadzało mu to jednak, aby ją wezwać i zaproponować współżycie (cudzołóstwo). Batszeba nieoczekiwanie zaszła w ciążę. Dawid obmyślił podstęp, aby Uriasz wrócił z walki i spał z żoną. Wojownik nie chciał wrócić do komfortowych warunków, gdy jego towarzysze pozostawali na polu bitwy. Wstrząśnięty Dawid wysłał Uriasza na pierwszą linię frontu, gdzie czekała go pewna śmierć (morderstwo). Niedługo po śmierci Uriasza poślubił Batszebę.

Ujawnienie grzechu i pokuta

Doszło do tego, że prorok Natan ujawnił każdy z występków Dawida. Dawid nie miał wyjścia, przyznał się do grzechów. Jednak spotkała go kara – dziecko Batszeby umarło i usłyszał, że w jego domu wybuchnie bunt. Król pokutował za swoje grzechy. Wołał do Boga o Miłosierdzie. Zgrzeszył przeciw Bogu i względem wielu ludzi: Batszebie, Uriaszowi, żołnierzom i ich rodzinom.

Kiedy pokazał przed Bogiem swoje serce,  otrzymał przebaczenie. Pan na nowo zaczął błogosławić Jego królestwu i rodzinie.

Lekcja dla nas

Historia Dawida pokazuje, że Bóg przebacza i wyprowadza dobro z każdego zła. Jednak warunkiem tego jest szczera wola poprawy i współpraca z Bożą łaską. Może opowieść o Dawidzie jest Ci bliska. Może nie podjąłeś ważnego działania przez lenistwo, a tłumaczyłeś swój brak aktywności na różne sposoby. Może poszedłeś dużo dalej, dopuściłeś się cudzołóstwa, a nawet zdrady. Może zawiodłeś moralnie, pozwoliłeś sobie na nieuczciwość w biznesie albo w jakiejś relacji. Może dokonałeś wyboru, który miał tragiczne skutki dla Ciebie i innych.

Po tym wszystkim dobra nowina jest taka, że gdy wejdziesz na drogę pokuty i nawrócenia Bóg będzie w stanie z każdego zła wyprowadzić dobro. Podobnie jak Dawidowi, Bóg Tobie da możliwość powrotu i pomoże odbudować to, co zniszczył grzech. W obliczu nieszczęść spowodowanych własnym grzechem możesz prosić jak król Dawid, a Bóg zacznie leczyć  Twoje serce i prostować drogi:

Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste
i odnów w mojej piersi ducha niezwyciężonego!
Nie odrzucaj mnie od swego oblicza
i nie odbieraj mi świętego ducha swego!
Przywróć mi radość z Twojego zbawienia
i wzmocnij mnie duchem ochoczym!
Chcę nieprawych nauczyć dróg Twoich
i nawrócą się do Ciebie grzesznicy.

Ps 51, 12-15

                                                                                                                                 Klaudia Król

Related posts