Scroll to top
© 2021, Theofeel

Wyjdź teraz na spotkanie z Bogiem. On czeka na Ciebie. Otwieraj swoje serce na to, co Bóg ma Ci do powiedzenia. Oddaj Jemu całego siebie, wszystkie aspekty życia. Wzbudź pragnienie całkowitego oddania się Bogu, tak by to On kierował Tobą.

OBRAZ: Spróbuj wyobrazić sobie tę przypowieść inaczej niż zwykle. Postaraj się tak to zobaczyć, jakbyś czytał ten fragment pierwszy raz. Może zobacz jaki dokładnie majątek miał ojciec, lub gdzie syn wypasał świnie i jak wtedy wyglądał. Jeśli możesz, umieść siebie w tej przypowieści.

PROŚBA: Niech owocem tej modlitwy będzie większe pragnienie do współpracy z łaską Bożą, do odpowiadania na to, co proponuje Bóg.

  1. „Ojcze, daj mi część majątku, która mi przypada.” Wtedy on rozdzielił między nich majątek.

    Prośba młodszego syna jest bardzo zuchwała. Niesie za sobą poważne konsekwencje. Być może ojciec musiał poczynić pewne kroki, żeby połowę majątku spieniężyć. Prawdopodobnie nie było mu to na rękę, bo był jeszcze zdrowy i potrafił jeszcze zarządzać swoim gospodarstwem; a w tej sytuacji jego zasoby znacznie się zmniejszyły. Zauważ jednak, że ojciec bez słowa to czyni. Spełnia niemal od razu kapryśną prośbę syna. Tak bardzo respektuje swojego syna jako osobę i szanuje jego zdanie, jego wolę. Zupełnie tak samo czyni Bóg względem Ciebie. Jesteś dla Niego tak ważny, że bierze każdą Twoją decyzję na poważnie. Nie chce robić nic wbrew Tobie. Jest w stanie uszanować każdą decyzję, nawet taką, o której wie, że będzie miała złe skutki. Bóg obdarzył Cię wolną wolą i w ten sposób ograniczył sam siebie po to, żebyś Ty mógł być sobą.

  2. ”A gdy jeszcze był daleko, zobaczył go ojciec i ulitował się.”

    Ojciec zauważył swojego syna z daleka. Tak jakby na niego czekał, wypatrywał. Pewnie tak było. Czekał z niecierpliwością i miłością, pragnąc przytulić swojego syna i wybaczyć. Potrzebna była decyzja o powrocie, a ojciec już dalej sam się nim zajął. Postaw się w położeniu syna marnotrawnego. Możesz sobie przypomnieć jakąś sytuację ze swojego życia, gdy byłeś w grzechu, albo czas przed spowiedzią. Spójrz jak działa Bóg. Czeka na Twoją decyzję, choć mały krok. Wypatruje nawet cienia chęci powrotu i sam wybiega Ci na spotkanie. Pozwól Bogu, żeby Ci to pokazał.

  3. ”Wtedy rozgniewał się i nie chciał wejść. Wyszedł więc ojciec i zachęcał go do wejścia.”

    Pozornie Ojciec przejął się powrotem młodszego syna i zupełnie zapomniał o starszym. Jednak gdy ten nie potrafi zrozumieć postępowania ojca i buntuje się, ojcu to też nie jest obojętne. Wychodzi do niego, rozmawia. Nie ignoruje jego emocji, postawy, myślenia. Przychodzi ze zrozumieniem, okazuje mu miłość. Bóg nie ignoruje Cię nigdy. Zawsze jesteś dla Niego ważny, czy jesteś tą jedną zgubioną owcą, czy zawsze przy Nim wierny. Dla niego jest istotne to, co czujesz, co myślisz, z czym jest Ci ciężko, albo co jest dla Ciebie radością.

Jezus jest Tobie bliskim przyjacielem i na koniec opowiedz mu o tym, co dzieje się w Twoim sercu, zupełnie szczerze.

Odmów „Ojcze nasz”.

+

Related posts