Scroll to top
© 2021, Theofeel

Znajdź spokojne miejsce, wycisz się, skup swoją uwagę tylko na Jezusie. Bądź obecny podczas spotkania z Panem, nie uciekaj nigdzie myślami, wsłuchaj się w głos Jezusa. To bardzo ważne, abyś wszystkie sprawy dnia codziennego odstawił/a teraz na bok. 

OBRAZ: Wyobraź sobie Jezusa jak mówi do uczniów i tłumu . Jezus mówi prosto i konkretnie, jest autentyczny, mówi jak jest, mówi prawdę, „nie owija w przysłowiową bawełnę”. Zobacz, czy pozwalasz by Jezus do Ciebie mówił. On mówi na temat prosto i konkretnie. W tym co mówi jest pomoc, pomoc dla ludzi tu na Ziemi. Daje konkretne wskazówki. Czy z nich korzystasz? Popatrz jeszcze raz na Jezusa, który opisuje rzeczywistość. 

PROŚBA: Proś Jezusa o pokój duszy, pokorę i łaskę wiary.

  1. „Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.” 

    Faryzeusze i uczeni w piśmie, o nich dziś mowa. Jezus wyraźnie przestrzega przed ich zachowaniem. Bo jest głupie i męczące, dalekie od miłości wobec drugiego człowieka i Bożego pokoju. Nie rób tak jak oni, bo staniesz się niewolnikiem swojej pychy i egoizmu, odetniesz sobie drogę do Bożej radości i pokoju. Jesteś wolny/a kiedy pokładasz nadzieję w Bogu i Boga widzisz z bliska i z daleka. Czy faryzeusze mogą imponować? Tak oczywiście, mogą i to nawet bardzo, są powszechnie poważani, szanowani, pozdrawiani. I co z tego. A czy ty potrafisz uśmiechnąć się na ich widok? Czy potrafisz być chrześcijaninem, który dostrzega biedę tych ludzi, a właściwie ich problem. Bo oni faktycznie mają problem ze sobą. Zobacz, nie mniej Jezus mówi „Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie”, bo mówią dobrze. Nabierz dystansu do ludzi i świata i wybieraj mądrze to co dobre. Czy rozumiesz dzisiejsze przesłanie Ewangelii? Wywyższanie się przynosi pustkę i frustrację. Pokłoń się Bogu i wsłuchaj się w słowo Jezusa, który zachęca cię do tego abyś zaczerpnął dobra i odrzucił zło. 

  2. „Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.”

    Bóg – Pan i Stwórca. Odnajdziesz w Nim pokój, piękno, dobro i sens. Czy Bóg się czegoś od nas domaga? Abyśmy nazywali tylko Jego Ojcem, Mistrzem, Nauczycielem? Bóg się nie domaga, nawet nas nie poucza, a jedynie informuje o tym jak jest. To On jest Ojcem, Mistrzem i Nauczycielem. Nikt tego nie zmieni. Nie jest zwykłym Ojcem, jest dobrym Ojcem, mądrym Mistrzem i Nauczycielem. Ponad wszystko chce naszego dobra, chce byśmy byli ludźmi pełnymi godności, bo jesteśmy Jego dziećmi i tak nas stworzył na swój obraz i podobieństwo. Gdy poznasz Jezusa, gdy będziesz miał/a Go w sercu nie będzie ci potrzebne wywyższanie się nad innymi, pogardzisz jakimkolwiek złem wymierzonym w drugiego człowieka, bo istotne będzie dla ciebie dobro ludzi wokół ciebie. Czy pragniesz dobra i Bożej miłości dla siebie i swoich bliskich? Czy ufasz i wierzysz, że nie warto stawiać niczego ponad miłość Boga? 

Na koniec tej modlitwy porozmawiaj chwilę z Jezusem o tym, co wypełniało twoje myśli w czasie tej modlitwy. Proś, dziękuj, przepraszaj…

Oddaj się Jezusowi wypowiadając następujące słowa:
„Zabierz Panie i przyjmij całą moją wolność, pamięć moją, mój rozum i całą moją wolę, wszystko, co mam i co posiadam. Ty mi to Panie dałeś, Tobie to zwracam. Wszystko jest Twoje. Rozporządzaj tym według Twojej woli. Daj mi tylko miłość Twoją i łaskę wierności Tobie, a to mi wystarczy.” 
+

Related posts