Scroll to top
© 2021, Theofeel

Wielki Post to czas uważnego słuchania i patrzenia. Każdy z nas chce wykorzystać ten czas jak najlepiej. No właśnie – tylko jak?

Wyrzeczenia i postanowienia to piękne akty ofiarowane Panu Jezusowi pod warunkiem, że towarzyszy im modlitwa. Inaczej np. rezygnacja ze słodyczy będzie dietą, a nie postem. Podobnie z zobowiązaniami o bardziej duchowym podłożu. Warto przyjąć takie, które naprawdę uczynią nas lepszymi. Jeśli postanawiam coś, co nie sprawi, że będę lepsza to po co?

Wracając do słuchania – to jest naprawdę wyjątkowy czas. Pan Bóg ma nam wiele do powiedzenia pod warunkiem, że bardzo chcemy usłyszeć Jego słowa. Może więcej czasu na Pismo Święte lub Liturgię Godzin? Gdzie spotkasz Jezusa jeśli nie w Jego Słowie? Kościół w swojej mądrości daje nam teksty, które zagłębiają nas w temat pokuty, żalu za grzechy, a także stopniowo w mękę i śmierć Pana Jezusa. To dobra okazja, aby uświadomić sobie, że wszystko to dotyczy każdego z osobna. Pan Bóg zwraca się do nas bardzo personalnie, choć do wszystkich tymi samymi słowami (jak nie uwielbiać tej tajemnicy Boga?).

A co z patrzeniem? Ludzie Tak często prosili i proszą Boga o cud. O znaki, które usunęły by wszystkie wątpliwości czy dały silniejszą wiarę. Myślę, że człowiek staje się szczęśliwy gdy dostrzega, że Pan Bóg przez nieskończoną miłość i zainteresowanie nami ukazuje się na każdym kroku. A w tym okresie liturgicznym jakoś szczególnie. Doświadczam tego jak często Jezus przychodzi w drugim, słabym i cierpiącym człowieku. Czy aby na pewno zawsze Go dostrzegam? Pan Bóg na każdym kroku podsuwa nam możliwości do uwielbienia Go. Spójrz trochę głębiej. Ponad swoimi uprzedzeniami i słabościami.

W ciągu całego Roku Liturgicznego na Wielki Post oczekuję zawsze z największą niecierpliwością. Adwent zdaje mi się nieco łatwiejszy do przeżycia. Jest miło, kolorowo i towarzysz mu ta podniosła atmosfera. Nic dziwnego – to oczekiwanie na narodzenie Pana. Ale Wielki Post to bardzo wymagający czas. Wiele zależy od nas jak go przeżyjemy. Jeszcze nie jest za późno na nawrócenie. On nieustannie czeka. Wiele mówi i działa. Spójrz! Posłuchaj!

Maria Styś

Related posts