Scroll to top
© 2021, Theofeel

Jest niedziela. Piękna, spokojna niedziela …Po powrocie z Kościoła chcę celebrować ten dzień i napawać się spokojem. Dzieje się tak dopóki nie wydobywają się z mieszkania sąsiada odgłosy wiertarki. Hałas nie pozwala zebrać myśli. Coś wewnątrz mnie krzyczy równie głośno jak wyżej wymieniony sprawca moich rozedrganych emocji- wiertarka. Instynktownie argumentuję swój stan zakłóceniem powagi dnia i bynajmniej nie chodzi o „faux pas” pana sąsiada ale …właśnie czy na pewno chodziło mi o Dzień Święty czy o swój „święty” spokój? Na pewno ta sytuacja przypomniała mi o Czymś bardzo istotnym…

O Niedzieli.

Niedziela jest naszym Świętem, Dniem Pańskim, w którym czcimy Zwycięstwo Pana. To nasz dzień dla Niego. Tymczasem udział w świętowaniu kończy się po wyjściu z kościoła. Serdeczne powitanie znajomych, pochylenie się nad programem telewizji… Rutynowa, spokojna niedziela, która ma naładować nas na kolejny długi tydzień. Coś nie tak… Celebrujemy Cud jakim jest Eucharystia, Świętujemy Zwycięstwo Naszego Pana nad śmiercią tylko podczas Mszy Świętej?

Kiedy Ktoś bliski obchodzi swoje święto, urodziny, imieniny, rocznicę …chcę sprawić temu komuś przyjemność, wywołać uśmiech na twarzy. W czas kiedy sama obchodzę jakiś wyjątkowy dzień, usiłuję odwdzięczyć się swoim bliskim za radość, którą mi sprawili swoją obecnością i chcę spędzić czas z bliskimi. Niedziela jest wyjątkowym dniem, jest Świętem Pana i Świętem naszym. Udział w Eucharystii to bliskie spotkanie miłości w wyjątkowym dniu. Pan Jezus obdarowuje nas Sobą w dniu Swojego Święta, a czym obdaruję Go ja? Co możemy Mu zaoferować? Może warto z Nim pobyć, nacieszyć się Jego obecnością, podziękować, przeprosić i zapytać co możemy Mu dać? Co chciałby od Nas dostać?

Niedziela jest dniem Świętym. Dniem dla Pana Boga. Dniem upamiętniającym stworzenie Świata, Dniem upamiętniającym Zmartwychwstanie Pana Jezusa i zapowiadającym Jego powtórne przyjście. W ciągu tygodnia “dla nas”, “dla pracy”, “dla trudów codzienności, trosk i radości”- jeden dzień dla Stwórcy to niewiele. Niedziela powinna być czynnym wyznaniem wiary przed Samym Bogiem, a nie tylko odpoczynkiem, dopełnieniem obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej i rekreacją przed kolejnym tygodniem, który przecież jest jednym z wielu prezentów od Naszego Pana dla nas.

Nie zawsze mamy czas na wszystko co chcielibyśmy umieścić w naszych grafikach. Planujemy spotkania, ważne daty, święta… Pamiętajmy też o niedzieli i jej wyjątkowości, o tym jaka jest i jaka być powinna. Pamiętajmy o tym, że niedziela katolika nie kończy się wraz ze słowami błogosławieństwa na zakończenie niedzielnej Eucharystii i nie zaczyna leniwym wypiciem kawy, planowaniem przyodziania świątecznego stroju.

Niedziela to biały, świąteczny obrus, na czasami szarej codzienności. Świąteczne duchowe potrawy i Najważniejszy z Gości.

Iwona Sakrajda

Related posts

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *