Scroll to top
© 2021, Theofeel

Nie ma nic bardziej centralnego w chrześcijaństwie niż relacja z Bogiem. Jest to tak samo oczywiste dla tych, którzy tej relacji doświadczają, jak abstrakcyjne i niepojęte dla tych, którzy nie wiedzą jak ona wygląda. Kiedy w trzecich klasach gimnazjum omawialiśmy pojęcie modlitwy, łatwo mi było się zorientować po której stronie znajdowali się poszczególni moi uczniowie. Niektórzy mówili, że rozmowa z Bogiem to jest bardziej monolog i ewentualnie Pan Bóg może coś z niego usłyszeć, inny z przekonaniem mówili o tym, że Pan Bóg odpowiada nam na tysiące różnych sposobów. Nawiązanie żywej relacji z Kimś spoza tego świata może nie być sprawą łatwą, ale nie ma innej drogi dla chrześcijanina niż do tego właśnie dążyć. Na nic nam prawa, moralność, sakramenty, obrzędy, jeśli za tym nie ma Osoby. Jezus wyraźnie mówi: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem.” (J 14, 6)

Największą trudnością jest dla nas zwykle fakt, że Bóg nie jest człowiekiem, nie możemy Go zobaczyć, usłyszeć, dotknąć. Nawet jeśli wierzymy w Jego obecność, może nam się wydawać bardzo odległy i niedostępny. Tymczasem On jest zawsze bliżej nas niż potrafimy sobie wyobrazić, a wszelkie bariery stawiamy sobie sami w naszej głowie. Może w tym miejscu warto zastosować się do wskazówki samego Jezusa: „Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.” (Mt 18,3) Dziecko potrafi przekroczyć tę cienką granicę między światem materialnym i duchowym, dopóki mu nie wmówimy, że prawdą jest tylko to co jest poznawalne za pomocą naszych zmysłów. Nasza dusza też ma zmysły – potrafi doskonale słyszeć, widzieć i czuć obecność, czasami bardziej niż tę cielesną. Tylko musimy chcieć je odkrywać i pielęgnować.

Zaczynając rozmowę na temat powołania do życia zakonnego czy kapłaństwa, musimy najpierw zrozumieć, że nie ma żadnej innej racji dla takiego wyboru niż szalona miłość do Jezusa – żywej Osoby. To On nas pociąga, zachwyca i to Jemu pragniemy oddawać swoje życie.

Ewa Bartosiewicz rscj

Related posts

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *