Scroll to top
© 2021, Theofeel

SPOTKANIE 1. Jezus tryumfuje nad śmiercią. Mt 28, 1-7

Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: Powstał z martwych i oto udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie.

Droga Krzyżowa rozpoczyna się skazaniem Jezusa na śmierć. Początkiem Drogi Światła jest zwycięstwo nad śmiercią. Jezus zapowiadał zmartwychwstanie, jednak po jego śmierci na krzyżu nikt o tym nie pamiętał. W tym fragmencie Pan zachęca Cię do słuchania. Pomyśl prze chwile czy potrafisz słuchać Boga, czy potrafisz skupić się na tym, co najważniejsze?

SPOTKANIE 2. Niewiasty i uczniowie przy pustym grobie J 20, 1-9

Uczniowie dowiedzieli się, że kamień przy grobie Jezusa został odsunięty. Przestraszeni pobiegli do grobu, sprawdzić co się stało. Biegli nie oczekując cudu, ale bojąc się, że ciało ich nauczyciela zostało wykradzione. Nie wierzyli jeszcze w cud zmartwychwstania mimo tego, że Jezus opowiadał im przecież o tym, że umrze, a potem Zmartwychwstanie. Dzięki temu wszyscy, którzy uwierzą będą mogli cieszyć się nowym życiem w niebie. A dla Apostołów w tym momencie śmierć ich mistrza była największą porażką ich życia, a przecież później okazuje się że to wielki dar. Tak samo w naszym życiu myślimy, że ponosimy klęskę, jednak z Bożego punktu widzenia jest to dobre, bo prowadzi Nas do Niego.

Spróbuj zauważyć Bożą wolę w Twoim życiu, Jego plan w tych wszystkich po ludzku wydawać by się mogło niepowodzeniach i trudnościach.

SPOTKANIE 3. Zmartwychwstały Jezus ukazuje się Marii Magdalenie J 20, 11-18

Jezus po zmartwychwstaniu ukazuje się Maryi jako ogrodnik. Rozmawia z Nią ale ona Go nie rozpoznaje dopóki nie wypowie jej imienia: „Mario”. Co kryło w sobie to imię? Z jakim uczuciem zostało wypowiedziane? …

Imię to łączy w sobie całą historię życia Mari, każdy jej trud i każdą radość, całą prawdę o niej, którą zna jedynie Jezus. Ukazuje całą osobistą więź miłości jaka łączy ja z Jezusem! Ona wie, że tylko Jezus tak ja zna, przenika, tak kocha.

W jaki sposób Jezus zwraca się do Ciebie? Co kryje się pod Twoim imieniem? Jaka jest prawda, którą zna tylko Jezus?

SPOTKANIE 4. Zmartwychwstały Jezus ukazuje się uczniom idącym do Emaus Łk 24, 13-19; 25-27

Dwóch uczniów podróżujących do Emaus, jest tak zajęta rozmową o ostatnich wydarzeniach, że nie zauważa jak dołącza do nich Jezus. Co więcej: są przejęci, że nie rozpoznają swojego Mistrza, traktują go jak zwykłego podróżnika. Uczniowie opowiadają nierozpoznanemu Jezusowi o Jego męce i śmierci, o tym jak bolesne było to przeżycie dla Jego wszystkich towarzyszy. Spójrz na swoją drogę do Emaus, na swoje przeprawy w trudnych chwilach. Rozejrzyj się wokoło i ujrzyj Jezusa. Nawet jeżeli nie zauważysz Go od razu to pamiętaj, że On jest tuż obok, w dobrym słowie, geście, w ludziach, którzy Cię otaczają. Kocha Cię i zawsze jest z Tobą.

SPOTKANIE 5. Zmartwychwstały Jezus objawia się przy łamaniu chleba Łk 24, 28-35

Dopiero w momencie gdy Jezus łamie chleb i odmawia błogosławieństwo Jego uczniowie rozpoznają kim jest. Wtedy otworzyły im się oczy. A Ty? Masz teraz otwarte czy zamknięte oczy na Jezusa? On był przy apostołach, ale Oni go nie rozpoznali. I tak często jest w naszym życiu. Jezus jest obok, mówi do nas, jest z nami ale my go nie rozpoznajemy Uczniowie poznali Go przy łamaniu chleba. Podobnie jest z nami. Jezusa możemy poznać dzięki Eucharystii, poznajemy Go dzięki żywej relacji, którą budujemy przez trwanie w łasce uświęcającej.

Ale nawet wtedy pojawia się czas, gdy mamy wrażenie, ze Go nie ma. Spróbuj szczególnie wtedy wsłuchać się w swoje serce, zobacz czy pała prawdziwą Miłością i rozpal w sobie pragnienie poznania Jezusa!

Bo Jezus prawdziwie Zmartwychwstał i chce się z Tobą spotykać na Twojej drodze życia

SPOTKANIE 6. Zmartwychwstały Jezus ukazuje się uczniom w wieczerniku Łk 24, 36-43

W momencie pojawienia się w wieczerniku, Jezus wita swoich uczniów słowami Pokój wam! Uczniowie jednak tego pokoju nie odczuwają. Na ich twarzach widać zmieszanie, strach, lęk. Myślą, że objawił im się duch. Dopiero słowa Jezusa pozwalają im uświadomić sobie kto zawitał w wieczerniku. Spójrz teraz na swoje życie, przypomnij sobie sytuacje kiedy coś Ciebie dręczyło, kiedy po prostu było Tobie źle. Jak wtedy reagujesz na to co mówi do Ciebie Jezus? Pamiętaj, że każde Jego słowo, w szczególności w chwilach takich ja te, wlewają pokój do Twego serca.

SPOTKANIE 7. Zmartwychwstały Jezus przekazuje uczniom władzę odpuszczania grzechów J 20, 19-23

Jezus przychodzi do uczniów z pokojem. Przychodzi do nich, aby ich posłać by nieśli pokój i radość od samego Boga. Powierza w ręce ludzi jeden z największych sakramentów – sakrament pokuty. Dziś tą misję wypełniają kapłani, którzy są pośrednikami w konfesjonale między Bogiem a człowiekiem. Dlatego idąc do spowiedzi idziesz spotkać się z samym Bogiem, miłosiernym i łaskawym. Potrzebujemy tego sakramentu tak jak wody do życia. Grzesząc gasimy płomyk który jest źródłem światła i ciepła. W ciemności czujemy niepokój, strach. Zaś sakrament spowiedzi zapala ten płomyk aby świecił od nowa. Przywraca to nam radość i pokój. Wiemy gdzie iść bo mamy oświetloną drogę. Zastanów się, czy idąc do spowiedzi jesteś świadom tego, że idziesz spotkać się sam na sam z Bogiem? On jest źródłem pokoju i miłości – pamiętaj o tym!

SPOTKANIE 8. Zmartwychwstały Jezus umacnia wiarę Tomasza J 20, 24-29

Wszyscy Apostołowie, oprócz jednego wierzą w powrót ich Mistrza. Tomasz jednak potrzebuje namacalnego dowodu na Zmartwychwstanie Jezusa. Chce dotknąć jego ran, dopiero wtedy będzie w stanie uwierzyć. W tym fragmencie Jezus pragnie zachęcić nas do bezgranicznej wiary. Zastanów się czy dzisiaj Twoja wiara potrzebuje dowodów, czy jesteś w stanie powiedzieć „Pan mój i Bóg mój!”, a może szukasz potwierdzenia jego istnienia, które spotykasz codziennie na Twojej drodze? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

SPOTKANIE 9. Zmartwychwstały Jezus ukazuje się uczniom nad Jeziorem Tyberiadzkim J 21, 1-9, 13

Nie martw się, apostołowie też mieli problem z rozpoznaniem Jezusa Chrystusa. On jest cierpliwy, nie zraża się tym. Także i dziś zwraca się do Ciebie jak do DZIECKA i zaprasza do siebie –  do stołu. Nie czekaj! Idź i rozgość się u Pana. Pochwal się jak swojemu przyjacielowi, co się dziś Tobie przytrafiło:) Na pewno Ciebie wysłucha. Otwórz się na ludzi, Boga i na siebie!  Panie Otwórz Nam Oczy i Serce.

SPOTKANIE 10. Zmartwychwstały Jezus powierza Piotrowi swój Kościół J 21, 15-17

W czasie sądu Jezusa przed Piłatem, Piotr trzykrotnie wypiera się bycia Jego uczniem. Teraz z kolei na pytanie Jezusa czy Go miłuje trzykrotnie odpowiada: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Jezus nie zwraca uwagi na to jak Piotr postąpił wcześniej. On powierza Piotrowi swój Kościół. Wie, że miłość swojego ucznia do Mistrza będzie fundamentem, na którym zbuduje silny Kościół. A teraz Ty usłysz w swym sercu takie samo pytanie. Czy jesteś gotowy, aby w każdej chwili odpowiedzieć Jezusowi z wiarą tak samo jak zrobił to Piotr? Panie, Ty wiesz, że Cię kocham! Módl się tymi słowami, niech przybliżają one Ciebie do Jezusa.

SPOTKANIE 11. Rozesłanie uczniów Mt 28, 16-20

Jezus mówi do swoich uczniów: Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Jak wiemy z dalszych kart Pisma Świętego Apostołowie odważnie idą w świat i spełniają wolę swojego Mistrza.Taką samą prośbę Jezus kieruje również do nas. Chce abyśmy głosili Jego Słowo, abyśmy swoim postępowaniem dawali świadectwo wiary. Zastanów się czy robisz to, o co Jezus prosi także Ciebie. Czy potrafisz odważnie mówić o Nim zawsze, czy też może ograniczasz się do sytuacji bezpiecznych, kiedy wiesz, że nikt Ciebie nie zaatakuje.

SPOTKANIE 12. Wniebowstąpienie Dz 1, 6-11

Tuż przed opuszczeniem ziemi Jezus zapowiada przyjście Ducha Świętego, który ma umocnić uczniów, tak aby byli Jego świadkami na całej ziemi. Uczniowie widząc Jezusa wstępującego do nieba, słyszą słowa: „Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba”. Jest to zapowiedź powtórnego przyjścia Chrystusa. Dziś mnożą się liczne przepowiednie dotyczące końca świata. To prawda, że od przyjścia Chrystusa żyjemy w czasach ostatecznych, ale jak powiedział Chrystus: „nie wasza to rzecz znać czasy i chwile…” My mamy przede wszystkim ufać Bożemu miłosierdziu i pamiętać, że Jezus jest z nami cały czas – każdego dnia naszego życia.

SPOTKANIE 13. Oczekiwanie z Maryją na Ducha Świętego Dz 1, 12-14

Uczniowie pamiętając zapowiedź zesłania Ducha Świętego gromadzą się razem z Maryją i modląc się wspólnie oczekują Jego przyjścia. Chcą się dobrze przygotować do tego momentu. W naszym życiu również czekamy na wiele rzeczy. Zaczynając od rzeczy błahych takich jak wakacje dla uczniów, poprzez to co ważne jak np. ślub dla pary zakochanych, telefon od przyszłego pracodawcy dla poszukującego pracy, efekt leczenia dla kogoś kto jest chory i to co piękne jak narodziny dziecka dla wyczekujących go rodziców. Do wszystkiego powinniśmy się jednak dobrze przygotować. Pamiętaj aby prosić o to przygotowanie Jezusa, o siły i wytrwałość na czas oczekiwania oraz umiejętność docenienia i ucieszenia się tym co na koniec otrzymamy.

SPOTKANIE 14. Zesłanie Ducha Świętego Dz 2, 1-6

W dniu Pięćdziesiątnicy, zgodnie z zapowiedzią, na uczniów zstępuje Duch Święty. Prowadzi On ich nie tylko tego dnia, ale przez całe życie, które skoncentrowane jest od tej pory na głoszeniu Ewangelii. Jezus pragnie umacniać w codziennym życiu również Ciebie. Jeśli tylko chcesz, jeśli o to poprosisz, Duch Święty będzie działał w Twoim sercu, przemieniał je, a także prowadził Cię do innych ludzi. On uczyni Cię świadkiem Jezusa– solą dla ziemi i światłem dla świata. Nie bój się otworzyć na Jego działanie i proś z wiarą, by przychodził i rozpalał Twoje serce coraz większą miłością.